leczenie kanałowe

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Wizytówką każdego człowieka jest zadbany i piękny uśmiech. Aby taki posiadać poddajemy zęby wielu codziennym zabiegom higienicznym. Oprócz codziennej higieny bardzo ważną sprawą jest profilaktyka i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Tylko w taki sposób możemy w pełni zadbać o nasz uśmiech.

Niestety bywa i tak, że pomimo spełnienia tych dwóch warunków zaczynamy odczuwać dyskomfort na przykład podczas picia zimnych napojów, przeszywający ból zęba lub taki, który nas wybudza ze snu. Mimo, że ząb zewnętrznie wygląda na zdrowy, to w jego wewnętrznej części może rozwijać się stan zapalny, który prowadzi do nieodwracalnych zmian w miazdze zęba. Jest to stan bardzo niebezpieczny, który może prowadzić do stanu zapalnego kości szczękowej, a nawet do konieczności usunięcia zęba. Poza konsekwencjami zdrowotnymi, niesie to ze sobą konieczność wydania sporej sumy pieniędzy, ponieważ uzupełnienie tego miejsca implantem jest dosyć drogie.

Ratunkiem dla naszego zęba i portfela jest endodoncja, zabieg stomatologiczny polegający na całkowitym usunięciu zajętej zapalnie miazgi zęba. Najczęstszą metoda wykonywania tego zabiegu jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Jest bardzo skuteczne, ponieważ stomatolog wykonujący ten zabieg lepiej widzi zajęte kanały zębowe, a tym samym wykonuje zabieg bardzo precyzyjnie.

Zabieg nie należy do prostych, jest bardzo skomplikowany, a jego powodzenie zależy przede wszystkim od wiedzy i umiejętności lekarza. Jeśli chcemy uniknąć zabiegu leczenia kanałowego trzeba regularnie odwiedzać lekarza dentystę, tylko on może prawidłowo ocenić stan naszych zębów.