tynki cementowo-wapienne

Z jakich tynków się dzisiaj korzysta?

Obecnie budowlańcy wykorzystują właściwie tylko dwa typy tynków. Najpowszechniej stosowane są prawdopodobnie tynki gipsowe. Jednakże, bardzo popularne i również często wykorzystywane są także cynki cementowo wapienne.

Następstwo tynków wapiennych

Jeśli chodzi o tynki cementowo wapienne, zastąpiły one tynki wapienne. Swego czasu były one najpopularniejsze, z czasem jednak okazało się, że dodanie cementu znacząco polepsza właściwości tynku. Dlatego też, dzisiaj już czystych tynków wapiennych właściwie w ogóle się nie wykorzystuje w budownictwie.

Jak przygotowywać i kłaść tynki cementowo wapienne?

Niewątpliwie, dzisiaj ani przygotowanie, ani położenie tynku nie jest już niczym szczególnie skomplikowanym. Najlepiej jest kupić po prostu mieszankę, która jest już gotowa. Samo położenie natomiast polega na tworzeniu trzech warstw. Najpierw kładzie się na ścianie tak zwany środek granitujący. Potem przychodzi czas na tynk podkładowy, aby na końcu skorzystać z tynku dekoracyjnego. Warto zauważyć, że ta ostatnia warstwa czasami jest pomijana, gdyż wcale nie jest ona niezbędna.

Tynki gipsowe zamiast wapiennych

Jak już wcześniej wspomniano, dzisiaj bardzo często w miejsce tynków wapiennych,. czy tez cementowo wapiennych wykorzystuje się tynki gipsowe. Czy jednak warto się na to zdecydować?

Generalnie, specjaliści są zgodni co do tego, że używanie tynków gipsowych jest prostsze. Dlatego też, jest to rozwiązanie dobre dla amatorów, którzy chcą samodzielnie wykonać remont. Ponadto, z tynków gipsowych powinni korzystać również ci, którym wyjątkowo zależy na trwałości tynku. Zdecydowanie bowiem tynki gipsowe są akurat pod tym względem lepsze.

Co więcej, tynki gipsowe charakteryzują się szczególnie dużą odpornością na wilgoć. Dlatego też, w wilgotnych pomieszczeniach warto korzystać właśnie z takich tynków.

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System