wyburzanie budynków kraków

Początkowe etapy prac budowlanych

Prace budowlane to zespół bardzo skomplikowanych czynności, których efektem końcowym jest zazwyczaj nowy budynek. Od jego powstania do oddania jest długa droga. Budowa nowego domu to wszak proces, który zaczyna się od pustego placu, kończy zaś na spełniającym wszystkie normy zabudowaniu gotowym do zamieszkania.

Etapy prac prowadzących do tego finalnego efektu są diametralnie różne, a co za tym idzie, wymagają zaangażowania różnych ekip i fachowców o zupełnie odmiennych kwalifikacjach. Minęły już czasy, kiedy to jeden i ten sam zespół konstruował fundamenty oraz wykańczał dom od środka. Poziom zaawansowania technik budowlanych jest dziś tak wysoki, że właściwie każdy rodzaj prac wymaga osobnej specjalizacji.

POLECAMY: usługi budowlana, rozbiórka, wyburzanie Kraków – Wykopy.LITBUD.pl

I tak na samym początku, oczywiście po uzyskaniu projektu i pozwolenia na budowę, do działań wkraczają geodeci, których rolą jest wykonanie planów położenia budynku oraz wszystkich przyłączy infrastrukturalnych. Często, zwłaszcza w przypadku inwestycji budowlanych, cały proces musi rozpocząć się od rozbiórki. Wyburzanie budynków to nierzadko skomplikowany proces, który może zagrozić najbliższej okolicy. Spadające odłamki gruzu i cegieł, fragmenty betonu i inne elementy konstrukcyjne mogą doprowadzić do niepotrzebnych strat materialnych. By temu zaradzić i rozbiórka przebiegła bez niepotrzebnych problemów warto, a nawet trzeba zatrudnić w tym celu firmę specjalizującą się w takich właśnie pracach.

Gdy teren pod budowę jest już gotowy, można przejść do niwelacji gruntu i kopania fundamentów. Wykop pod budynek musi być odpowiednio głęboki, by umieszczony tam fundament był mocny i uniósł ciężar całej konstrukcji. Aby etap ten był bezpieczny, musi odbywać się przy odpowiednich zabezpieczeniach. Roboty ziemne niosą ze sobą bowiem wiele ryzykownych prac. Najpoważniejszym z nich są oczywiście groźne osunięcia ziemi, która może pochłonąć przebywających w danym miejscu pracowników. Niebezpieczeństwom takim zapobiega się przede wszystkim poprzez deskowanie wykopów.

Ziemia powinna być utrzymana przy pomocy specjalnej formy, która nie musi być wykonana tylko z drewna. Zabezpieczenie miejsca na fundamenty może być skonstruowane z materiałów metalowych oraz syntetycznych. W celu podniesienia trwałości stosuje się też poziome belki rozpierające.