komunikacja interpersonalna

Czy potrafimy się komunikować?

Czy potrafimy się komunikować? Tak postawione pytanie wydaje się bezsensowne i głupie. Przecież ludzie potrafią porozumiewać się na wiele różnych sposobów. Można przekazywać sobie informacje za pomocą słów, gestów, symboli czy znaków. Wydaje się, że człowiek do perfekcji opanował umiejętność komunikacji. Czy jednak aby na pewno?

Chyba każdemu wielokrotnie zdarzało się, że pragnął drugiej osobie przekazać jakąś wiadomość lub informację, lecz został zrozumiany opacznie. Ludzie wielokrotnie kłócą się między sobą tylko dlatego, że jedna osoba inaczej niż to było w zamiarze, odebrała słowa drugiej. Również swoimi zachowaniami i gestami potrafimy wprowadzać w błąd.
Okazuje się bowiem, że komunikacja interpersonalna nie jest taką prostą rzeczą na jaką, na pierwszy rzut oka wygląda. Umiejętność odpowiedniego dobierania słów czy gestykulacji dopasowanej do danej sytuacji wpływa na to jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie. Może przyczyniać się do tego czy jesteśmy lubiani oraz czy odnosimy sukcesy zawodowe. Człowiek, który potrafi świadomie komunikować się ze światem zewnętrznym posiada ogromną siłę, którą może wykorzystać do własnych celów. Używając odpowiednich słów i gestów można skłonić innych ludzi by robili to co chcemy, chociaż oni zupełnie nie będą tego świadomi.

Warto wiedzieć, że najlepsi politycy i sprzedawcy są doskonale przeszkoleni w zakresie komunikacji międzyludzkiej. Dzięki nabytej wiedzy potrafią zachowywać spokój kiedy trzeba, są cenieni i odnoszą wielkie sukcesy.