dentysta

Zęby białe jak korale

Dzisiejszy świat i trendy lansowane przez mass media wymagają od nas pięknego wyglądu i upodabniania się do ideałów piękna, które nam pokazują. Nie każdy stworzony jest na obraz i podobieństwo modelów czy modelek. Nie dajmy się zwariować dążąc do ideału – ważne jednak, by nasz wygląd był zdrowy i zadbany.

Dopełnieniem dobrego wizerunku są białe zęby. Niestety poprzez osad z kawy, papierosów czy jedzenia nasze zęby często są przebarwione i nie wyglądają dobrze.

Dzisiejsza technologia dentystyczna pozwala wybielić zęby w sposób bezbolesny i stosunkowo niedrogi. Zabieg wybielania należy powtarzać co kilka miesięcy w zależności od trybu życia i nawyków. Dentysta może dobrać sposób wybielania zębów odpowiedni dla naszego szkliwa i rodzaju przebarwień.

Zazwyczaj zabieg taki wykonuje się za pomocą lasera lub piaskowania – czyli usuwania osadu. Wiele gabinetów w przypadku dużych przebarwień proponuje założenie porcelanowych licówek. Jest to sposób droższy, ale trwały.

Możemy posiłkować się również produktami dostępnymi w drogeriach – pastami do zębów i płynami do płukania jamy ustnej, które niwelują nawarstwianie się kamienia nazębnego. Stosowanie takich produktów pozwala zwalczać przyczynę przebarwień, dlatego powinniśmy o nich pamiętać szczególnie gdy pijemy dużo kawy czy palimy papierosy.

Istnieją również sposoby domowe na wybielenie zębów. Należy jednak być ostrożnym w ich stosowaniu, ponieważ zamiast pomagać często mogą po prostu szkodzić. Najpowszechniejszą metodą jest stosowanie sody oczyszczonej. Można ją stosować tylko sporadycznie i w niewielkiej ilości, gdyż nadużywana może niszczyć szkliwo. Podobnie dzieje się w przypadku stosowania soli, cytryny czy węgla.

Jeżeli decydujemy się na jakikolwiek sposób wybielenia zębów powinniśmy w pierwszej kolejności skonsultować to z lekarzem stomatologiem.