fotobudka-robi-szybko-wyjatkowe-zdjecia-grupowe

Minione technologie – automat do zdjęć

Z każdą kolejną godziną jesteśmy zasypywani kolejnymi nowinkami technologicznymi. Aktualnie każdy z nas dysponuje w telefonie aparatem do wykonywania wysokiej jakości zdjęć. Przed zaledwie kilkoma laty technologia fotograficzna nie była aż tak zaawansowana. Posiłkowano się aparatami analogowymi lub różnego rodzaju automatami do zdjęć – fotobudkami.

Czym jest fotobudka? Zazwyczaj były produkowane na kształt kabiny, w której znajdowała się ławka dla kilku osób, zazwyczaj była na maksymalnie sześć osób, oraz sprzęt fotograficzny. Po wykonaniu serii zdjęć automat przystępował do ich natychmiastowego wydruku. W wypadku starszych modeli mogło to jednak potrwać nawet kilka minut, co i tak na tamte czasy było wręcz ekspresowo i dlatego fotobudka była tak popularna.

Automat do zdjęć narodził się w Stanach Zjednoczonych w 1925 roku. Wówczas to imigrant z Syberii, Anatol M. Josepho, opatentował pierwsze urządzenie typu fotobudka. Automat od pierwszych dni swojego funkcjonowania cieszył się ogromną popularnością. Przed otwartym przed Rosjanina zakładem tworzyły się znaczne kolejki. Dziennie kilka tysięcy osób płaciło 25 centów za wykonanie kilku zdjęć. Bardzo szybko inni potentaci dostrzegli potencjał drzemiący w owym wynalazku Rosjanina. W 1927 roku Anatol M. Josepho odsprzedał swój patent na fotobudkę za milion dolarów, co na ówczesne czasy było dość znaczącą fortuną.

Urządzenia tego typu nadal cieszą się znaczną popularnością w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie Zachodniej. Fotobudka jednak nie przebiła się jeszcze do masowej wyobraźni Polaków. W Polsce możemy znaleźć tylko pojedyncze maszyny, które nie są zbyt popularne. Jednak rośnie zainteresowanie fotobudką do wynajęcia na różne imprezy okolicznościowe, jak na przykład ślub i w tym właśnie firmy upatrują biznes, a fotobudka zaczyna robić się coraz popularniejsza.